Самый языкатый сайт Одессы

Куяльник — державі, землю — одеситам: прокуратура повернула майно та землю

Куяльник — державі, землю — одеситам: прокуратура повернула майно та землю

Прокуратура повернула із приватної власності на Одещині землі санаторію імені Горького та майно санаторію «Куяльник», повідомили в Офісі Генерального прокурора.

Майно санаторію «Куяльник» вартістю 1 млрд гривень повернули державі. У суді довели, що підприємство протиправно оформило право власності на приміщення санаторію площею понад 100 000 м кв.

Землі санаторію імені Горького вартістю 48 млн грн передали у власність громади міста Одеси. З незаконного володіння вилучили шість земельних ділянок площею 0,5 га. Їх, за даними прокуратури, раніше безоплатно передали у приватну власність. Однак це є протиправним, оскільки це землі оздоровчого призначення та входять до території парку санаторію, який є пам’яткою садово-паркового мистецтва місцевого значення.

Історична ремарка Івасів:

У 1834 році в низов’ях лиману зусиллями лікаря та науковця Ераста Андрієвського був заснований курорт «Куяльник» – він називався тоді «Лечебница грязных и песчаных лиманских ванн». Лиман довгий час називався Андрієвським, на знак пошани до талановитого лікаря.

Вже за кілька десятків років, коли стало зрозуміло, що куяльницькі грязі:

  • сприяють зменшенню запальних процесів
  • укріплюють імунітет
  • відновлюють функції пошкоджених органів і систем організму
  • також можуть використовуватись у лікуванні безпліддя

Тут відбудували величезний санаторний комплекс. Величезний комплекс, стилізований під східну архітектуру, складався з 10 будівель, з’єднаних особливими галереями.

Але до появи цього величного творіння архітектури, лікування на курорті виглядало доволі специфічно.

У 1855 році Кондратій Грумм видав книгу «Полное систематическое описание минеральных вод, лечебных грязей и купаний в Российской империи». Там він детально описав всі особливості тогочасних спа-процедур.

Згідно із його описом, курортникам надавали послуги у дерев’яних бараках, але бараках технічно просунутих: одна стіна і половина стелі там мали скління.

Цілющий лиманський мул на сонці нагрівався до необхідної температури, після чого його викладали у величезні дерев’яні корита. Хворого клали у цей нагрітий мул так, аби лікувальні грязі покривали все тіло по саму шию, і тримали так, аж поки людина не починала відчувати неприємні симптоми. Після цього пацієнта на межі теплового удару витягали та обмивали у підігрітій ропі.

Вода для ванн поступово підігрівалася на вогнищі у величезних котлах, в які клали пацієнтів. У тогочасних відгуках періодично зазначалось, що, зважаючи на величезну кількість хворих найрізноманітніших статків і статусів та специфічний сірководневий запах лиманських грязей, вся ця атмосфера чимось нагадувала пекло.

Втім, це мало кого лякало – ефект від таких «пекельних» ванн вартував того, аби ігнорувати всі нехороші асоціації.

У роки Першої світової війни Куяльник був практично на піку своєї слави. З одного боку – тут облаштували шпиталь та санаторій для відновлення офіцерів російської армії. У цьому напрямку він довів свою ефективність неодноразово.

Втім, на Куяльнику доволі успішно проходили реабілітацію і після отруйних атак. З цього курорту такі військові виходили втративши можливість повернутись на військову службу – уже комісованими. Натомість успішне лікування повертало їм шанс жити повноцінним життям.

З другого боку, курортні сезони для невійськових у роки Першої світової Куяльник також практично не пропускав. Більше того – саме у ці роки вперше надійшла для лікування відпочиваючих і у продаж мінеральна вода «Куяльник» (та сама, яку ми досі можемо знайти у супермаркетах).

Наступна світова війна позначилась на курорті значно гірше. Втім, на відміну від багатьох інших курортів Півдня України, Куяльник відбудували і він відновив свою роботу.

📌 Читайте IVASI NEWS в соцмережах

Tg: t.me/ivasinews
Threads: threads.net/@ivasi_news
Fb: facebook.com/ivasi.news
Insta: instagram.com/ivasi_news

ukraina.net.ua - каталог сайтов Украины

Leave a comment

Top