Самый языкатый сайт Одессы

Спас не може бути «яблучним»!

Спас не може бути «яблучним»!

Одеський священник Андрій Наливайко розповів, чому так важливо не бути «язичниками» в Церкві.

Про це протоієрей храму Пресвятої Богородиці «Споручниця грішних» розповів під час своєї святкової проповіді на честь Преображеня Господнього сьогодні, 19 серпня 2022 року.

Дорогі брати і сестри, шановні наші парафіяни!

Вітаємо вас із двонадесятим святом – Преображенням Господнім.

А також вітаємо всіх, хто сьогодні сподобився прийняти в себе Христа. Нехай послужить вам святе причастя на зцілення душі і тіла, на приєднання Царства Небесного.

Апостол Петро серед усіх явлень Господа нашого Ісуса Христа особливо у своєму посланні виділяє Преображення. «Ми чули голос з небес, що поруч із Ним на святій горі…»

Апостоли в цей день бачили хмару. Це був знайомий символ та знак присутності Бога. Хмара супроводжувала народ Ізраїлю в Старому Завіті. Хмара була на скинії Мойсея. Хмара була у храмі царя Соломона. Хмару бачили, і коли Господь наш Ісус Христос піднявся на небо.

Хмара є видимим знаком присутності Благодати Божої. Деякі тлумачі кажуть, що хмара є образом присутності Духа Святого.

Апостол Петро в пориві пропонує Ісусу Христу: «Господи, давай створимо три кущі (три намети — прим.). Тобі, пророку Ілії та Мойсеєві».

Він, ніби по-людськи бачачи це диво, хоче його продовжити. А можливо, Петро думає, що це кульмінаційна точка, з якої починається Царство Боже. Адже всі апостоли чекали на пришестя Царства Божого. І Петро, ​​напевно, думає: «Ось на цій горі воно починається!» Тому і просить у Господа дозволу поставити три кущі.

А у відповідь він чує голос Бога Отця: «Це є Син мій коханий, який вищий за Мойсея, вищий за Іллю. І Його слухайте!» Перебувайте в послушанні у Нього.

Апостоли побачили славу Бога. Вона була відкрита їм настільки, наскільки людина може побачити цю славу. Ми так і співаємо у тропарі, присвяченому цьому святу. Що апостоли бачили славу «якоже можаху». Тобто як можливо… Однак для Ісуса Христа гора Фавор і Преображення на ній є початком Його хресних страждань.

І надалі кожен із апостолів також пройде крізь свої страждання через свою особисту Голгофу. А поки що найголовніше одкровення з неба: «Його слухайте! Перебувайте в послуху до Мого Сина!»

Звичайно ж, апостоли не відразу зрозуміли й дізналися, про що вівся діалог між Ісусом і великим старозавітними пророками Мойсеєм та Ілією. А йшлося про майбутні страждання Спасителя.

І лише після Воскресіння Христового, коли вони на власні очі побачать воскреслого Христа, сенс сьогоднішнього свята стане для них зрозумілим. А доти Ісус просить, щоб вони не розголошували побачену подію.

Чому апостоли начебто ігнорують пророцтво Ісуса про Його страждання і подальше воскресіння з мертвих?

Щоб воскреснути, треба померти. А смерть – це завжди розлука. І вона завжди приносить біль.

Чи могли вони уявити, що їм доведеться розлучитися зі своїм Учителем? Вони запитують у Бога, адже перед приходом Месії має прийти Ілія. Ісус Христос не вдається до глибини цих пророцтв. Він просто каже: «Ілія вже прийшов, і вони з ним зробили те, що хотіли». Тим самим даючи зрозуміти, що Ілією перед Його пришестям був сам Іоанн Предтеча, якому раніше відрубали голову. І знову звертає увагу апостолів на Його подальшу долю. На Його хресні страждання.

Яку основну інформацію несе нам сьогоднішнє свято? Яке основне посилання пропонує нам Божественне Преображення?

Сенс свята наступного. Шлях до слави, нехай до Преображення, шлях до Царства Божого лежить через послух Христа і несення свого хреста.

Ми часто в житті чекаємо на чудеса з неба, знамень, явищ, особливих знань і знаків. Але давайте поставимо собі запитання: «Чи ми несемо послух Сину Божому і свій хрест?»

Тож цього дня проситимемо у Бога Благодати Фавора. Будемо просити у Бога Його сили та Його слави, щоб у смиренні нести свій хрест. Іти за Ним і Його шляхом у Царство Небесне.

Амінь. Бережи всіх Господь! Ще раз зі святом Божественного Преображення!

І зараз, прикладаючись до хреста, ми йдемо на подвір’я храму. І кожного священик окропить святою водою.

Зверніть також увагу: цього дня ми вітаємо один одного не з «яблучним», не з «медовим», не з «горіховим» чи якимось Спасом.

Ми вітаємо з днем ​​Преображення Господнього.

Багато людей, не розуміючи сенсу цього свята, починають його профанувати. Починають зіставляти та вводити у ці святі та дуже важливі для нашого порятунку дні елементи язичництва. Спас не може бути «яблучним»! І порятунок не може бути ні «горіховим», ні «медовим». Ці важливі теми торкаються нашого буття!

А тому давайте все називати правильними та своїми іменами.

З Преображенням Господнім!

Бережи всіх Господь! До скорої зустрічі.

Top